GEBELİKTE BEL FITIĞI

Hamilelikte bel ağrısı şikayeti çok sık görülen bir durumdur.Bunun nedeni hem bebeğin hem annenin almış olduğu kilolar nedeniyle omurgaya getirdiği ek yüktür.Ancak aynı zamanda bel fıtığı karşılaşılabilir bir durumdur fakat bunların çok az kısmı bacak ağrısı ve başka şikayetlere sebep olur. Daha da önemlisi normalde bacak ağrısı ve kuvvet kaybına sebep olmayacak kadar küçük fıtıklar bu dönemde semptomlara yol açabilir.

Hastamızın bel fıtığına bağlı ağrı şikayeti vardı. Bebeğe zarar vereceğinden dolayı sadece basit ağrı kesiciler verebildik. Bu faktörler anne adayımız için zor ve yorucu bir dönem geçirmesine neden oluyordu, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyordu.

Radyolojik tanıda röntgen ve tomografi bebeğe zarar vereceğinden mr ile hastanın değerlendirmesini yaptık ve mümkün oldukça istirahat edeceği bir program düzenleyerek uygun ilaçlarla bu süreci rahat geçirmesini sağlamaya çalıştık.

Ağrılar istirahat ve ilaç tedavisine rağmen arttı ve bacakta uyuşmalar meydana geldi. Hasta artık yürüyemez haldeydi. Bebeğin sağlığını da göz önünde bulundurarak hastayı uyanık, sadece lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile bel fıtığı ameliyatı yapmaya karar verdik. Kadın doğum uzmanı gözetiminde anne ve bebeği koruyarak lokal anestezi ile ameliyatımızı gerçekleştirdik. Ameliyat sonrasında yakın takip ettiğimiz hastamızın ağrıları azaldı ve taburcu ettik.

Bu zorlu sürecin sonunda bugün annenin kontrol muayenesini ailenin yeni ferdi ile beraber yaptık. Hastamızın doğum sevincini paylaşıyor, anne ve bebeğe sağlıklı ve uzun bir yaşam temenni ediyoruz.